logoNa szczęście dla browaru w marcu 2009 r. znalazł się nabywca. Browar kupiła spółka Van Pur S.A. W maju 2009 r. transakcja ta została zaakceptowana przez UOKiK.
 
No i najmłodszy z browarów, który istnieje w Koszalinie. Minibrowar Kowal. Jest to tak zwany browar restauracyjny. Został otwarty w październiku 2008 r. Wyposażony został w urządzenia firmy Kapar Schulz tak jak i w Brovarnii Gdańsk, warzelnia charakteryzuje się  wybiciem 10 hl. Co ciekawe browar mieści się na tyłach budynku browaru przemysłowego BROK.  W 2009 r. w konkursie piw rzemieślniczych na festiwalu Birofilia w Żywcu w kategorii piw pszenicznych dzięki piwu Weizen 11,6°Plato browar zdobył drugie miejsce.

Dwa lata później, tj. w 2011 r. Minibrowar Kowal wrócił z drugą nagrodą dla piwa Kowal Ciemne. Warto zaznaczyć, że Minibrowar Kowal otrzymał, nadany przez kapitułę NOT, tytuł Koszaliński Produkt 2010 r. za piwo Kowal Jasne, a w 2011 r. za piwo Kowal Miodowe. Oprócz browarów w Koszalinie istniały jeszcze hurtownie, składy, rozlewnie piwa i wody selcerskiej. Było ich około 20. Niestety zachowało się po nich niewiele informacji. Ale o tym w kolejnej części.
POWRÓT